Жаңалық қосты admin1, 29-03-2022, 12:11, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 230

Жас маманға қалай бейімделуге болады

Жас маманның бейімделуі-бұл өмірдің жаңа жағдайларына бейімделу ғана емес, сонымен қатар кәсіби қарым-қатынас нормаларын, еңбек тәртібін, өндірістік дағдыларды, еңбек ұжымының дәстүрлерін белсенді игеру, яғни белгілі бір әлеуметтік ортаға кіру процесі.

Жас маманның бейімделу процесін сәтті өту үшін менеджерлер жаңа қызметкерлерге, әсіресе олардың жаңа еңбек ұжымына психологиялық бейімделуіне назар аударуы керек. Қазіргі уақытта жақсы жұмыс табу оңай емес, бірақ сізді байқап, бағалай білу қиынырақ.

Ал енді, жас мамандарға бірнеше кеңес.

1. Кәсіби болыңыз.

Сенімсіз адамдар жаман әсер қалдырады. Ал жұмыс орнындағы сенімділік 90% - ға өз білімі мен жұмыс тәжірибесіне деген сенімділіктен тұрады. Сондықтан жұмыста танысыңыз болса, немен шұғылданасыз. Мүмкіндігінше тезірек жаңа нәрсені үйрену үшін бар күшіңізді салыңыз.

2. Командада жұмыс жасаңыз.

Есіңізде болсын, бастамашыл және креативті адамдарды әріптестер әрдайым оң қабылдай бермейді. Кейбіреулер оларды мансапкер ретінде көреді, ал басқалары мұндай белсенділердің арқасында екі есе көп жұмыс істеуге тура келеді деп санайды. Егер сіз қандай да бір бастамамен шықсаңыз, жұмыстың көп бөлігін өзіңіз қабылдауға дайын болыңыз. Ұйымда өтетін барлық іс-шараларға қатысуды ұмытпаңыз.

3. Жанжалдан аулақ болыңыз.

Жанжалсыз әрекет етуге тырысыңыз және басқаларға жағымды эмоциялар тудыратын етіп әрекет етіңіз. Икемді болыңыз, жағдайларға бейімделуді үйреніңіз. Менеджмент инновацияларға дұрыс жауап беретін, оларға тез бейімделуге тырысатын адамдар сияқты.

4. Сенімді адамның имиджін қалыптастырыңыз.

Ол үшін бірнеше қағидаларды ұстану керек:

- жұмысқа уақытында келіңіз;

- барлық тапсырмаларды уақытында орындаңыз;

- қажет болса, мәселені шешу үшін жұмыс орнында болыңыз.

5. Өзіңізге тым көп қабылдамаңыз.

Қарсылық білдірмеу - бұл ең жақсы сапа емес. Сіз кез-келген тапсырманы орындай алатындығыңызды көрсетпеуіңіз керек. Өз міндеттеріңіздің бір бөлігін аз жүктелген әріптестерге беруге тырысыңыз. Мүмкін басшылық сіз тек жақсы орындаушы ғана емес, сонымен қатар жақсы ұйымдастырушы екеніңізді түсінетін шығар. Ұйымдастырушылық қабілеттер әрқашан бағаланады.

ПМашК  Педагог-психологы: Сарсекеева Ш.К.

Жас маманға қалай бейімделуге болады