Жаңалық қосты admin1, 17-03-2022, 15:02, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 242

Жасөспірімдерді жыныстық тәрбиелеу бойынша

КЕҢЕСТЕР МЕН ҰСЫНЫСТАР

Құрметті ата-аналар!

Отбасындағы балалардың жыныстық тәрбиесіне уақыт бөлу маңызды. Бұл мәселеде мамандар атап өткендей, жыныстық тәрбие «моральдық тәрбиенің ажырамас бөлігі» болып табылады.

Ең қажетті және ең маңызды тәрбиеші-ата-ананың адамгершілігінің жеке мысалы.

Жыныстық тәрбиеде отбасы-әке мен ана маңызды рөл атқарады. Отбасындағы психологиялық ахуал бала ерте жастан бастап сезінетіндей, ал үлкендері жақсы отбасы - адам үшін өмірлік игіліктің негізі, сені дұрыс түсінетін, ал қажет болған жағдайда көмектесетін негіз екенін түсінетіндей болуы тиіс. Ата-аналар отбасында балаларды кию және тамақтандыру ғана емес, сонымен қатар көптеген күрделі білім беру мәселелерін, соның ішінде жыныстық тәрбие саласындағы мәселелерді шешу керек екенін түсінгенде жақсы. Ата-аналар балалармен жыныстық тәрбие туралы сөйлесуден аулақ болудың қажеті жоқ.

Бала күн сайын көретін ата-аналар арасындағы қарым-қатынас оған әйелдік пен еркектік ұғымы туралы түсінік береді

Есіңізде болсын! Әр адамның алғашқы махаббат уақыты әр түрлі. Нұсқау бойынша сүю, сондай-ақ сұраныс бойынша сүюді тоқтату мүмкін емес!

•   Жасөспірімді жауап алу арқылы қорламаңыз,ол сізбен бөліскісі келетін атмосфераны жасаңыз.
  •    Егер жасөспірім қиын болса, сезімді жеңуге көмектесіңіз. Сезімдерді мазақ етуге болмайды.
  •    Оның сезімін басқа адамдармен талқыламаңыз.
  •    Жасөспірімнің қатты сезімі бар адам туралы жаман сөйлемеңіз. Онымен бірге адамды емес, оның әрекеттерін талдаңыз.
  •    Осы жаста өз сезімдеріңіз туралы айтыңыз.
  •    Егер ол қаласа, ұлыңызға немесе қызыңызға ұнайтын адаммен танысыңыз.
  •    Басқа адамды сіздің балаңызға жаман әсер етеді деп айыптауға тырыспаңыз. Балаңызға мұқият қарау өте маңызды.
  •    Балаға қойылатын талаптар отбасында бірдей болуы керек.
  •    Басқа адамдарға сіздің балаңыздың қадір-қасиетін қорлауға жол бермеңіз.
  •    Жасөспірімге талап қою арқылы өзіңізге адал болыңыз.
  •    Олардың ашығын бағалаңыз, проблемаларға шын жүректен қызығушылық танытыңыз.
  •    Тең қарым-қатынас жасаңыз, бұйрықтың үні сіздің пайдаңызға әсер етпейді.
  •    Балаға сену керек-бұл ең бастысы.

Есіңізде болсын, бір жағынан, жасөспірім ата-анасының көмегіне мұқтаж, көптеген проблемаларға тап болады, ал екінші жағынан, өзінің ішкі әлемін ымырасыз және өрескел шабуылдан қорғауға тырысады.