Жаңалық қосты admin1, 15-04-2020, 10:30, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 727

1. Отбасылық өмірдің әдеттегі ырғағын мүмкіндігінше сақтаңыз немесе жаңа отбасылық дәстүрлерді (ойындар) құрыңыз, әсіресе балалар үйде қалуы керек. Балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес үй жұмыстарына, соның ішінде тәрбие жұмыстарына қатысуын қамтамасыз етіңіз. Ойын формаларын барынша қолдануға тырысыңыз.

2. Мүмкіндігінше балаларды құрдастарымен ойнауға және араласуға жалғастырыңыз. Сонымен қатар, әдеттегі телефон немесе бейне қоңыраулар, жасына байланысты басқа байланыстар (мысалы, баланың жасына байланысты әлеуметтік желілер) сияқты уақыттық шектеулерді талқылауға болады.

1. Балаларға қорқыныш пен қайғы сияқты сезімдерді білдірудің ашық тәсілдерін табуға көмектесіңіз. Әр баланың эмоцияны білдірудің өзіндік тәсілі бар.
Кейде шығармашылық жұмыстарға қатысу, мысалы, ойын немесе сурет салу, бұл процесті жеңілдетеді. Балалар өз сезімдерін қауіпсіз және қолдау
ортасында білдіріп, жеткізе алса, жеңілдейді.
2. Стресс пен дағдарыс кезінде балалар, әдетте, ата-аналармен байланысқа түседі. Балаларыңызға жас ерекшелігін қолдана отырып, COVID-19
бағдарламасын талқылаңыз. Егер сіздің балаларыңызда проблемалар болса, онда бұл мәселелерді бірлесе шешу олардың алаңдаушылығын жеңілдетеді.
Балалар қиын кезеңдегі өз эмоциясын басқаруға қатысты кеңестер алу үшін ересектердің мінез-құлқы мен эмоцияларына назар аударады.
3. Балаларға стресстің пайда болуына әр түрлі әсер етуі мүмкін, мысалы, неғұрлым байсалды, ашуланшақ, ашуланған немесе қозған, төсекте зәр
шығару және т.б. махаббат пен назар.
4. Балаларға басқа ұлттың құрдастарына, ересектерге деген өшпенділікті туғызбау үшін, бірақ вирустың әсерінен зардап шеккендердің бақытсыздығына
сезімталдық пен жанашырлықты дамыту үшін вирус этникалық немесе ұлттық туыстық фактор емес екенін түсіндіріңіз.
5. Қарапайым, қол жетімді нысанда балаларға болған оқиғалар туралы мәліметтер беріңіз, қазір не болып жатқанын түсіндіріңіз және олардың жасына
байланысты түсінетін сөздермен ауруды жұқтыру қаупін қалай азайтуға болатыны туралы нақты ақпарат беріңіз.
6. Балаларға коронавирустың берілу жолдары туралы айтыңыз: COVID-19 вирус жұқтырған жағдайда оларды басқа адамдардан жұқтыруы мүмкін.
Ауру адамнан адамға жөтелу немесе түшкіру арқылы COVID-19 пациентінің мұрнынан немесе аузынан шыққан кішкентай тамшылар арқылы берілуі
мүмкін. Бұл тамшылар адамның айналасындағы заттар мен беттерге түседі. Басқа адамдар алдымен заттарға немесе беттерге, содан кейін көзге,
мұрынға немесе ауызға тиіп, жұқтыруы мүмкін. Сонымен қатар, адам жөтелгенде немесе түшкіргенде COVID-19 тамшылатқанда пайда болатын
кішкентай тамшыларды жұту арқылы инфекция пайда болуы мүмкін. Осы себепті науқас адамнан 1 метрден артық қашықтықта болу керек.
7. Инфекцияны қалай болдырмауға болатынын түсіндіріңіз: (1) жалпы суықтың және ЖРАЖ белгілері бар адамдармен (мұрынның ағуы, жөтел,
түшкіру және т.б.) байланысқа түспеңіз; (2) көпшілік шараларға (кинотеатрлар, студиялар, секциялар, театрлар, цирктер, филармониялар,
консерваториялар және т.б.) қатыспауға; (3) қолыңызды сабынмен мүмкіндігінше жиі жуыңыз; (4) мүмкін болса, көзге, ауызға және мұрынға
тигізбеңіз; 5) егер мүмкін болса, қоғамдық орындарда тұтқаларға, рельстерге, басқа заттар мен беттерге қол тигізбеңіз; (6) тегін қол алысудан,
сүйісуден және құшақтанудан аулақ болыңыз; (7) салауатты өмір салтын ұстануға, уақытында ұйықтауға және жеткілікті ұйықтауға, теңдестірілген
тамақтануға және үнемі жаттығулар жаса.
Сізге бөлмені үнемі желдетіп, дымқыл тазалау қажет екенін ескеріңіз. «Бұл әрекеттерді бүкіл отбасы үшін көңілді ойынға айналдырыңыз.

8. Oyynғa koronavirustyң berіlu жолдары Aldyn-алу әdіsterі turaly қyzyқty oқiғany audaryңyz ( «АА», «Zhoқ», «Maine bіlmeymіn») Foundation
балалар қozғalady, sәttі zhauap Aladov және Діл sіzben sөylesu mүmkіndіgі Boladi өзгерді.

9. Сіздің балаларыңызда алаңдаушылық пен толқуды тудыруы мүмкін жаңалықтарды көруді, оқуды немесе тыңдауды азайтыңыз. Сіз оларға
сенімді дереккөздерден алатын сенімді ақпарат беретінін түсіндіріңіз.