Педагог Емтиханға дайындық
Жаңалық қосты admin1, 11-01-2022, 08:00, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 272

Емтиханға қалай дайындалу және сәтті өту керек

(психологтың қысқаша кеңестері)

Емтиханға дайындық

1. Емтиханға бүкіл семестр бойы дайындалу керек, біртіндеп емтихан сұрақтарына қысқаша жауаптар жасау керек, Сіз үшін түсініксіз барлық сұрақтарды семинарда талдауға немесе емтихан алдында кеңес алу үшін мұғалімнен тікелей сұрауға болады. Семестр бойы дайындық сізге уақытты үнемдейді және сессия кезінде толқуды азайтады.

2. Емтиханға дайындалуды бастамас бұрын - жұмыс орныңызды жабдықтаңыз ( барлық қажет емес заттарды алып тастаңыз, жұмыс үшін қолайлы жағдай жасаңыз).

3. Емтиханға дайындалу үшін материалды іздеуді оқытушы семестрдің басында ұсынған кітаптардан бастау керек. Мұғалімге сіздің жауабыңыздың логикасын шарлау оңайырақ болады, бұл қосымша сұрақтар санын азайтады.

4. Емтиханға дайындықты бастағанда, жоспар құру пайдалы. Қалған уақытты сұрақтар санына + резервке бөлу арқылы бөліңіз. Емтихан алдындағы соңғы күнді қайталауға және демалуға қалдырыңыз.

5. Бір күнге жоспар құрыңыз. "Бұлтты" жоспарлар жасамау керек, олар жүзеге асырылуы керек. Сіз кім екеніңізге байланысты - " үкі "немесе" бозторғай", күннің бірінші немесе екінші жартысын мүмкіндігінше жүктеңіз.

6. Жоспар сіз дайындағыңыз келетін сұрақтардың тізімін көрсетуі керек, тамақтануға, ұйықтауға және физикалық белсенділікке уақыт бөліңіз. Материалды жақсы сіңіру үшін дененің демалуы қажет, сондықтан ешқандай жағдайда түсінде үнемдеуге болмайды.

7. Психологтар дайындық күндері күндіз 1-1,5 сағат ұйықтауға кеңес береді. Ұйықтар алдында сіз ең күрделі материалды қайталай аласыз.

8. Дайындықты күніне жоспарлаған ең қиын сұрақтардан бастау керек, өйткені дене әлі шаршамайды және материалды сіңіру оңай. Егер сіз оқуға көңіл бөле алмасаңыз, онда оңай сұрақтарға өтіңіз, бұл Сізге жұмысқа қосылуға мүмкіндік береді.

9. Емтиханға дайындық кезінде емтихан сұрағына жауаптың құрылымын жасаңыз (емтихан алдындағы соңғы күні барлық сұрақтарды қарау оңайырақ болады). Егер емтихан ауызша болса, үйренген материалды дауыстап айту пайдалы.

10. Материалды жаттауға тырыспаңыз - оны түсіну сіздің міндетіңіз!

11. Үзіліссіз көп сағат жаттығуға болмайды. Блоктарды үйрену жақсы-тақырыпты меңгеріп, оны бекітіп, демалды. Содан кейін ол жаттап алған нәрсесін қысқаша қайталап, жаңа тақырып үшін.

12. Шоғырланған еңбектің әр 50 минутында 10 минут демалыңыз. Балама ақыл - ой және физикалық белсенділік. Ашық ауада серуендеу үшін 1-2 үлкен сағаттық үзіліс қалдырыңыз.

13. Толық тамақтану (күніне 4-5 рет кішкене бөліктерде). Ақуызға бай тағамдар (ет, балық және т. б.) миды ынталандыруға көмектеседі.

14. Қызықты сусындарды (кофе, күшті шай) және темекіні қабылдауды азайтыңыз.

15. Седативтер мен дәрі-дәрмектерді қолданудан бас тартқан дұрыс, өйткені дененің шаршау мен стресстің фонында реакциясы алдын-ала болжанбауы мүмкін және кері реакцияны тудыруы мүмкін (ұйқышылдық, басындағы тұман, алаңдаушылық және т. б.).

Емтихан алдындағы күн

1. Оқу барысында дайындалған жауап құрылымын қолдана отырып, емтихан сұрақтарына жауаптарды қайталаңыз.

2. Егер сізде барлық сұрақтарды қайталағаннан кейін жеткілікті уақыт болса, емтиханның "репетициясын" ұйымдастыра аласыз. Мұны істеу үшін сұрақтар санын қағазға жазыңыз және кез-келген сұрақты созып, емтиханға қалай жауап беретініңізге жауап беруге тырысыңыз.

3. Ұйықтар алдында таза ауада бірнеше сағат серуендеу ұсынылады.

4. Кештен бастап емтиханға қажет заттарды (қаламдар, қағаздар, жазбалар және т.б.) бүктеңіз, сонымен қатар емтиханға баратын киім туралы ойланыңыз және дайындаңыз. Киімнің іскерлік стиліне артықшылық бере отырып, жеңіл пастельді киімдерді таңдаған дұрыс (тым ашық түстер мен аксессуарлардың көптігінен аулақ болыңыз).

5. Емтихан қарсаңында сіз өзіңізді тыныш және белсенді сезіну үшін ерте ұйықтаңыз.

6. Емтиханға кешігіп қалуыңыз туралы алаңдамау үшін және емтихан алдында біраз тынышталып, жұмыс жағдайына келу үшін алдын-ала келу керек.

Емтихан кезінде

1. Ең алдымен, сәлемдесуді, күлімсіреуді және әңгімелесушінің көзқарасын тыныш қарсы алуды ұмытпаңыз.

2. Билетті ұзартқаннан кейін емтихан сұрақтарын оқымай-ақ нөмірді тыныш хабарлаңыз.

3. Дайындық орнына барып, тынышталғаннан кейін сұрақтарды мұқият оқып шығыңыз.

4. Уақыт байқалмай өтіп кетпеуі үшін, сағатты алдыңызға қойыңыз және әр сұраққа қанша уақыт бар екенін есептеңіз (сұрақтың күрделілігін ескере отырып).

5. Егер сіз ештеңе есіңізде жоқ деп ойласаңыз, уайымдамаңыз. Сіз білетін сұрақтан бастаңыз. Оған жауап беруге дайындық кезінде сіз қалған сұрақтарды саналы түрде еске түсіресіз.

6. Бланкке ең негізгісін жазып алыңыз, кейінірек есте сақтайтын ақпаратқа (мысалдар, қосымша ақпарат) орын қалдырып, жауабыңыздың жоспарын (құрылымын) жасаңыз.

7. Билетті толығымен жазғаннан кейін, емтихан алушыға жауап беру кезінде бланкіге мүмкіндігінше аз жүгіну үшін сұрақтарға жауаптарды оқып шығыңыз.

8. Мұғалімнің сүйікті сөздері мен сөз тіркестерін белгілеп, оларды жауапқа енгізуге тырысыңыз.

9. Емтихан кезінде өзіңізге деген сенімділік пен сұхбаттасушыға құрмет көрсетіңіз.

10. Жеңіске ұмтылыңыз!.