Педагог Емтихан алдында стрессті қалай жеңуге болады?
Жаңалық қосты admin1, 3-06-2021, 12:42, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 552

Емтихан алдында стрессті қалай жеңуге болады?

Стресс кезінде олар әдетте қатты мазасыздықты сезінеді: сіз жағдайды басқара алмайтындай сезінесіз және мәселені шеше алмайсыз.

Стресс жағдайының белгілері:

Қатты жүрек соғысы, терлеудің жоғарылауы, ашуланшақтық, қатты шаршау сезімі, тәбеттің жоғалуы, бастың айналуы. Эмоционалды толқулар, ұйқысыздық, мигреньдер, астматикалық құбылыстар, ас қорыту бұзылыстары, жалпы әл-ауқат және демалуға қабілетсіздік болуы мүмкін.

Стресті жеңілдету ережелері:

1. Сабақтарыңызды дұрыс ұйымдастырыңыз. Жазу үстелінде тәулігіне 24 сағат жұмыс жасамаңыз. Сондықтан жұмысты демалыспен ауыстыруды ұмытпаңыз. Үлкен жұмыс үшін өзіңізді Өмірдің кішкентай қуаныштарымен марапаттауды ұмытпаңыз: қалаған кәдесый сатып алыңыз, сүйікті жерлеріңізге барыңыз, жағымды адаммен кездесіңіз.

2. Дұрыстап тамақтаныңыз. Ет, көкөністер мен жемістерді тұтыныңыз! Тым жоғары калориялы немесе ащы тағамдарды жеуге болмайды. Алкогольді алып тастаңыз және барлық мерекелерді "емтиханнан кейінге" қалдырыңыз.

3. Толық ұйқы өте маңызды. Кейде емтихан кезінде ұйқысыздық басталады. Өзіңізге белгілі бір уақытта жатып, тұру ережесін қойыңыз. Тыныштық, тыныш музыка, жеңіл кешкі ас немесе бір стақан сүт, жылы ванна ұйықтар алдында демалуға көмектеседі.

4. Құр қол отырмаңыз. Емтиханға дайындалмаған кезде өзіңізді бір нәрсеге баулыңыз. Бұл сізге бос қорқынышқа уақыт қалдырмайды. Сіз спортпен, бимен, сурет салумен немесе тамақ дайындаумен айналыса аласыз. Мұның бәрі демалуға және өзіне деген сенімділікті сезінудің тамаша тәсілі. Оны белсенді қолданыңыз.

5. Өзіңізді жақсы көріңіз. Бұл өз күшіне деген сенімді нығайту үшін қажет. Сіз өзіңізге өзіңіздің керемет екендігіңізді, қолыңыздан барлығы келетіндігін айтыңыз. Спортшылар жарыс алдында психологиялық тұрғыдан осылайша өздерін бейімдейді.

6. Сіз тапсырмаған емтихан – әлі апат емес. Мұны есте сақтаңыз және жеңіске жетіңіз. Көптеген танымал адамдар көптеген жеңілістерден аман қалды.

Егер сіз емтихан стрессіне бейім болсаңыз, Сіз жалғыз емес екеніңізді есте ұстаған жөн. Айналаңызда сізге көмектесетін адамдар бар.

Отбасы. Сіздің анаңыз бен әкеңіз де бір кездері емтихан тапсырған болуы мүмкін, сондықтан олар сіздің қорқынышыңыз туралы сізбен сөйлесуге қуанышты болады.

Достар. Мазасыз ойлардан арылу үшін оны досыңызбен немесе мүлдем кездейсоқ адаммен бөлісу жеткілікті. Емтихан тапсыратындардың бәрі сіздікінен кем емес екенін ұмытпаңыз, тек олар бұл туралы айтпайды.

Психологтар. Сіз эмоциялармен күресуге көмектесетін психологпен кеңесуіңізге болады. Егер сіз седативтерді қабылдауға шешім қабылдасаңыз, олардың көпшілігінде сіз үшін жағымсыз әсерлер бар екенін ұмытпаңыз. Психологтар келушілерге басты нәрсені үйретеді-қалай демалуға болады.

Ешқашан достар, бауырлар немесе әпкелер болсын, өзіңізді ешкіммен салыстырмаңыз. Бұл кері әсер етеді, өйткені сіз өзіңіздің күшті және әлсіз жақтарыңыз, дағдыларыңыз бен мінездеріңіз бар. Мүмкін сіз кейде ата-анаңыздың көңілін қалдыратын шығарсыз, бірақ егер сіз өзіңіздің қолыңыздан келгеннің бәрін жасағаныңызды көрсеңіз, ата-аналар риза болады. Иығыңызға ауыр жүк салмаңыз-қолыңыздан келгенін жасаңыз! Жолыңыз болсын!

Педагог-психолог  Сарсекеева Ш.К.