Педагог Төрт нәрсені есте сақтап қалуга ұмтылмаңыз
Жаңалық қосты admin1, 22-10-2012, 17:09, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 1939

Төрт нәрсені есте сақтап қалуга ұмтылмаңыз

Көрші бөлмеге не үшін барғаныңызды ұмытып калдыңыз ба немесе жаңа ғана көрген визитканы қайда қойғаныңызды ұмытып қалдыңыз ба? Абыржымаңыз: ғалымдардың айтуы бойынша, бұл әбден мүмкін, өйткені адам миындағы жұмыс атқарушы есте сақтау қабілеті көп мәліметті есте сақтап қалуға қабілеті аз.
Ғалымдардың айтуы бойынша, төрт нәрсені есте сақтап қалуға ұмтылмаңыз. Жұмыс атқарушы есте сақтау қабілеті адам миында одан да жылдам есте сақтау қабілетін көрсете алады. Адамның жұмыс атқарушы есте сақтау қабілеті процессордың кэш-есте сақтау қабілетімен салыстыруға болады – ол аз, бірақ өте жылдам.
Алайда мамандардың адам миындағы есте сақтау қабілетіне байланысты көзқарастары әр түрлі болып кетті, дәлірек атап айтсақ осы есте сақтау қабілеті түрі қанша ағымдарды бір уақытта сақтауға қабілеті жетеді. Осы уақытқа дейін адамның есте сақтау қабілеті 7 бағытта жұмыс атқара алады деп келінген. Кейбір мәліметтерге сүйеснсек телефон номерлері 7 саннан көп болауының себебі сыған байланысты болса керек.
Енді мамандардың айтуы бойынша осы есте сақтау қабілетінің мүмкіндіктері 4 бағыттан аспайтынын айтады, дәл осыған байланысты адамдарға 4 топты сандарды есте сақтап қалуға оңай келеді, ал бір мезгілде ең көп дегенде тапсырмаларды есте сақтау төрттен аспайды.
«Телефон номерлерін есте сақтағанда біз оларды ойша 3 немесе 4 сандық қылып бөлеміз. Бұл табиғи түрде түсіндіріледі, өйткені жұмыс атқарушы есте сақтау қабілеті 4 векторды лимитті асып кете алмайды» - дейді АҚШ Миссури-Коламбия Университетінің психологы Нильсон Кован.