Жаңалық қосты admin1, 31-01-2022, 15:32, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 225

Ұялы телефондардың зияны.

Ұялы телефон-дос немесе жау?

Бүкіл әлемде ұялы телефондардың адам денсаулығына зиянды әсері туралы пікірталастар жүріп жатыр, сонымен бірге оларды қолданудың көрінетін артықшылықтарынан бас тартуға бәрі бірдей дайын емес шығар.

Отандық және шетелдік зерттеушілердің эксперименттік деректері ұялы байланыс ауқымын қоса алғанда, барлық жиілік диапазондарындағы электромагниттік өрістердің жоғары биологиялық белсенділігін көрсетеді. Сол уақытта анықталғаны, өзгерістер туындайтын әр түрлі органдар мен жүйелер организм емес, шеңберінен қалыпты жұмыс істеуін көрсетеді және спецификалық емес қорғаныш бар әсері.

Қазіргі уақытта ұялы телефонды ұзақ уақыт пайдалану адамдардың денсаулығына қандай да бір өзгерістер әкелетіні туралы сенімді дәлелдер жоқ. Мәселе туралы ғылыми білімнің қазіргі жағдайы ұялы байланыс элементтері тудыратын электромагниттік өріс әсерінің барлық салдарын болжауға мүмкіндік бермейді. Мәселенің көптеген аспектілері тазартылмаған және қосымша зерттеулерді қажет етеді.

Бұл жағдайда ұялы байланыс пайдаланушыларына ескерту саясатын ұстануды ұсынуға болады, мысалы:

•   қажет болған жағдайда ұялы телефонды пайдаланыңыз;
  •    ұялы телефонмен үш – төрт минуттан артық сөйлеспеуге;
  •    балалардың ұялы телефонды пайдалануына жол бермеңіз;
  •    жүктілік кезінде ұялы телефонды пайдалануды шектеңіз;
  •    төмен радиациялық қуаты мен кіріктірілген антеннасы бар ұялы телефонды таңдаңыз;
  •   электромагниттік сәулелену үшін жақсы экран болып табылатын автомобильде, темірбетон конструкцияларында ұялы телефонмен сөйлесуден аулақ болыңыз, нәтижесінде сапалы байланыстың тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін телефон максималды қуатта жұмыс істеуі керек;
  •    және шалбар қалталарында ұялы телефонды алып жүруге болмайды.;
  •    түнде ұялы телефонды өшіруге немесе оны жатын бөлмесінен шығаруға тырысыңыз;
  •    сөйлесу кезінде ұялы телефонды алақанмен толығымен ұстамауға тырысыңыз;
  •   ұзақ әңгімелесу кезінде "құлақты", яғни ұялы телефоны бар бастың жағын мүмкіндігінше жиі өзгертуге тырысыңыз;
  •    қоңырау шалғанда нөмірді тергеннен кейін ұялы телефонды құлаққа 3-5 сек бойы қоймаңыз, шақырылған абоненттің жауабын күтіңіз;
  •    ұялы телефонмен сөйлесу кезінде көзілдірікті металл жақтаудан алуға тырысыңыз;
  •   автокөлікте немесе басқа көлік құралында әртүрлі базалық станциялардың қызмет көрсету аймақтары арқылы қозғалғанда, жаңа базалық станцияларда телефонды "тіркеу" деп аталатын әсерді азайту үшін ұялы телефонды ажыратыңыз немесе оны мүмкіндігінше өзіңізден алыстатыңыз;
  •    кардиостимуляторлары немесе басқа да өмірлік маңызы бар құрылғылары бар адамдарға ұялы телефонды пайдалануды бастамас бұрын емдеуші дәрігермен оны пайдалану мүмкіндігі туралы кеңесу қажет.