Жаңалық қосты admin1, 17-01-2022, 10:07, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 359

АБАЙЛАҢЫЗ. ҚАУІПТІ ОЙЫНДАР (13.01.22)

Ата – аналарды осылай мазалаған Компьютерлік техникаға деген құштарлық ұзақ уақыттан бері маңызды мәселелердің бірі болып келеді, бірақ проблема-бұл жасөспірім балалар көбірек қатысатын өліммен аяқталатын ойындар.

Енді өлімге әкелетін "флешмобқа" қатысу үшін топтарға қосылудың қажеті жоқ – оның орнына жасөспірімдер "шақыру" және ассоциативті кескіндер арқылы байланысады. Олар өз беттерінде белгілі бір суреттер мен хэштегтерді орналастырады, осылайша куратор әлеуетті қатысушыларды тани алады. Баланың суицидтік ойынға қатысуы мүмкін екенін қара фонда қызыл пентаграммасы бар сурет көрсетуі мүмкін.

"Жаңа ойынның" ережелері әйгілі "көк киттен" еш айырмашылығы жоқ: модератор "ойыншыларға" тапсырмалар береді, олардың мақсаты адамды өз – өзіне қол жұмсау. Жасөспірімдер, атап айтқанда, өздерін жарақаттап, кураторға фотосурет жіберуге мәжбүр.

Балаларды өміріне қауіпті әлеуметтік медиа ойындарын ойнауға не итермелейді?

Балалар мұны бірнеше себептерге байланысты жасайды. Біріншіден, "өлім топтарына" деген қызығушылық өзін-өзі растауға деген ұмтылыстан туындайды. Жасөспірімдер үшін өздерін жариялау өте маңызды: Мен кіммін, мен не лайықпын? Олар өздеріне және басқаларға бір нәрсеге тұрарлық екенін дәлелдегілері келеді. Сонымен қатар, бала оған жаман ештеңе болмайтынына сенімді.

Сонымен қатар, балалар белгісіз барлық нәрсеге ерекше қызығушылық танытады, оның ішінде өлім тақырыбына қызығушылық бар. Олар оқиғаларды романтикалауға бейім және жасына байланысты олардың әрекеттерінің салдарын болжай алмайды, өліммен флирт бастайды және бұл қайғылы жағдайға әкеледі.

Сонымен қатар, жасөспірімдерде ләззат қажеттілігі артады. Осы ләззат алу үшін балалар олар үшін қауіпті ойынға қатыса алады. Өйткені, мұндай ойындарға қатысудың әсері адреналинді қанға шығаруға ықпал етеді.

Тағы бір себебі – жасөспірімде шексіз еркіндікке деген қажеттілік өте айқын, яғни ол ата-анасынан бөлінуі керек (бөлек) және қайда болса да маңызды емес. Ойынға бару-бұл олардан бөлініп, осы бостандыққа қол жеткізу мүмкіндігі. Рас, бұл тек елес, бірақ олар бұл туралы білмейді.

Мұндай ойындарға бейімділікке және баланың ата-анасымен қарым-қатынасына әсер етеді, яғни баланың ата-анасының түсінбеуі, оның қажеттіліктерін білмеуі.

Не нәрсеге назар аудару керек:

•         Жасөспірім ерте ұйықтаса да, ұйықысы қанбайды-таңертең ерте ұйықтап жатқанын бақылаңыз.
  •         Киттердің, көбелектердің, жалғыз мүйізді аттың суреттерін салады.
  •         Атауында мыналар бар топтардан тұрады: "Киттер жоғары қарай жүзеді"," мені 4.20-да оятыңыз", f57, f58," Тыныш үй", "Рина"," Няпока"," Киттер теңізі", " Менікінен 50 күн бұрын..." хэштегтер: киттер үйі, құс жолы, 150 жұлдыз, ff33, d28, ойнағымкеледі.
  •         Бала байланыста болды толық ақпаратқа қол жеткізу, достармен хат алмасу (жеке қабырғада) "мені 4.20-да оятыңыз", "мен ойнаймын"деген тіркестер бар. 5. Егер қабырғада 50 және одан аз сандар пайда болса, бұл өте қауіпті.
  •         Сіздің балаңыз вайберде (және басқа мессенджерлерде) бейтаныс адамдармен хат алмасады.

Бұл ойындардың қауіптілігі туралы шексіз айтуға болады. Ата-ана бақылауы болмаған жағдайда, балалардың кез-келген көңілділігі қауіпті. Ойынның қызуында балалар салдарын есептей алмайды. Сондықтан: Ата-аналар! Сақ болыңыздар!