Жаңалық қосты admin1, 13-01-2022, 16:00, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 236

СІЗ ИНТЕРНЕТПЕН ДОС БОЛА АЛАСЫЗ

Жасөспірімге ұсынымдар

• Күмәнді сілтемелер бойынша өтпеңіз. Белгісіз адресаттың хабарламаларынан файлдарды жүктемеңіз.
  • Егер сайт сұраса, телефоннан хабарлама жібермеңіз. Күмәнданған кезде ата-анаңмен байланыс.
  • Тым көп жеке ақпаратты көрсетпеуге тырысыңыз, нақты мекен-жайыңызды еш жерде жазбаңыз.
  • Бейтаныс адамдармен қарым-қатынаста қашықтықты сақта, өзіңіз туралы барлық ақпаратты ашуға асықпа.
  • Мейірімді және құрметпен болыңыз. Агрессивті және тыйым салынған материалдарды орналастырмаңыз.
  • Егер интернетте жұмыс істеу кезінде бір нәрсе қорқатын немесе алаңдататын болса-ересектерге, таныстарға айтыңыз.
  • Егер бейтаныс біреу сізбен жеке кездесуді қаласа, ересектерге хабарлаңыз. Егер жыныстық сипаттағы кеңестер пайда болса-дереу қарым-қатынасты тоқтатып, ата-анаңызға айтыңыз.
  • Егер саған біреу интернеттен арқылы сыйлықтар жасаса, отбасыңнан ажыратуға тырысса, нақты таныстарыңды өзіңе қарсы қойып, ең жақын досыңболуға тырысса  абай бол және сақ бол.
  • Карталардың, паспорттардың және басқа да құжаттардың деректерін хабарламаңыз.
  • Интернеттегі барлық ақпарат шындық емес екенін ұмытпаңыз. Басқа іздеудің, кітаптардың немесе ересектердің көмегімен оны екі рет тексеруге жалқау болмаңыз.
  • Интернет арқылы сатып алу ересектермен талқылаңыз.
  • Егер танысыңыздан біртүрлі хат келсе, мысалы, ақша алуды сұраса, сол досыңызға қоңырау шалып, ақпаратты нақтылаңыз. Алаяқтар кейде сіздің жеке электрондық поштаңызды немесе т.б. бұзып, басқа атаулармен таныса алады.
  • Күтпеген жеңістер, сыйлықтар, мұралар жоқ, әсіресе интернетте. Бұл сілтемелер бойынша өтпеңіз. Ата-анаңызбен кеңесіңіз.
  • Жас шектеулерін сақтаңыз.
Жаңалық қосты admin1, 13-01-2022, 15:30, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 265

Құрметті ата-аналар, педагогтар!

Сіздердің назарларыңызға балаларды интернеттен туындайтын қауіп-қатерлерден қорғауға, суицидтік әрекеттердің алдын алуға, балалар мен жасөспірімдердегі өткір дағдарысты жоюға қатысты сауаттылықты арттыруға арналған бейнероликті ұсынамыз.

Адамдарда психологиялық және физикалық жарақаттар нәтижесінде олар одан әрі өтпейді, тек әлеуметтену және даму проблемалары дамиды. Қазіргі уақытта, өзгеру уақыты, психологиялық сипаттағы білім бәріне, әсіресе ата-аналарға маңызды.

Бұл білім өскелең ұрпақпен қарым-қатынастың ата-ана дағдыларын нығайту үшін қажет.

Сілтеме бойынша өтуіңізді өтінеміз:

1.       «Ата-аналар үшін интернет желісінде қауіпсіз жұмысты ұйымдастыру бойынша ұсынымдар» бейнесюжеті: https://www.youtube.com/watch?v=ANeL0h4CV8Q
  2.       «Жасөспірімдердің ата-аналарына интернеттегі мінез-құлық туралы кеңестер» бейнесюжеті:  https://www.youtube.com/watch?v=0F9LgCXzZeI
  3.       Егер сіздің балаңыздың мінезіндегі қандай да бір өзгерістерді байқасаңыз, психологтан немесе басқа маманнан көмек сұраңыз (мысалы, психологиялық көмек веб-сайтыhttps://covid-19.mentalcenter.kz
  4.       Павлодар облысында психикалық денсаулықты қолдаудың дағдарыс орталықтары жұмыс істейді. Тәулік бойы және тегін  8-800-080-3434
Жаңалық қосты admin1, 13-01-2022, 14:00, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 255

Психологтың кеңестері:

Ата-аналар мен балалар арасындағы қақтығысты қалай болдырмауға болады

Болашақта қақтығыстарды азайтуға көмектесетін бірнеше кеңестер:

Кеңес 1. Жасөспірімге қиын екенін біліңіз. Ол енді бала емес, бірақ әлі ересек емес. Ол бөлінгісі келеді, өз бетінше шешім қабылдайды және керісінше жүреді — бірақ әлі де күшті Ата-аналық қолдауды қажет етеді. Бұл қайшылық жанжалдарды тудырады. Бірақ өтпелі кезеңнен ұзақ уақыт өткен ересектер жасөспірімнің гормондарын күйдірудің қажеті жоқ. Отбасындағы жасөспірімнің қақтығыстарын туғызбау үшін наразылық пен тітіркенуді сөндіріңіз.

Кеңес 2. Жасөспірімнің аумағына кірмеңіз. Оның жеке кеңістігі болуы керек-барлық жағынан. Мүмкіндігінше жасөспірімге бөлек бөлме немесе қоршалған кеңістік беріңіз. Ешқашан тоқтаусыз кірмеңіз, баланың заттарын тексермеңіз, оған достар мен әлеуметтік шеңберді таңдау құқығын қалдырыңыз.

Кеңес 3. Бақылау үлесін сақтаңыз. Тепе-теңдік маңызды-баланы бағдарлар мен құрылымдарсыз мүлдем қалдырмаңыз. Қарапайым моральдық, моральдық, отбасылық ережелер әлі де өзекті болуы керек.

Кеңес 4. Сақтаныңыз әрекеттерінің казаться тым понимающим ата-анасы. "Мен сенің қандай екеніңізді түсінемін" деген сөздер жасөспірімді ашуландыруы мүмкін. Осы кезеңде балаға ол ерекше және ерекше болып көрінеді, ал ата-аналары оның проблемаларын шынымен түсіне алмайды.

Кеңес 5. Өзіңізді жасөспірімге тең етіп көрсетпеңіз. Көбінесе ата-аналар жасөспіріммен ортақ тіл табуға тырысып, жастарға еліктейді: жаргон сөздерімен жарқырайды немесе зумерлердің сәнін ұстануға тырысады. Әдетте, бұл өзара түсіністікті табуға көмектеспейді: әрекеттер тек күлкілі көрінеді. Ересек болыңыз және жасөспіріммен осы позициядан сөйлесіңіз.

Соңында

Жанжалдардың ең көп таралған түрлері — мұғалімдермен, ата-аналармен және құрдастарымен. Әркімнің өз ерекшеліктері бар: мысалы, мұғаліммен қақтығыс кезінде күштер әрқашан тең болмайды; ата-аналармен даулар жақын қарым-қатынасқа байланысты басқаларға қарағанда жиі кездеседі; ал жасөспірімдер ортасындағы қақтығыстар қатыгездікпен және топтағы мәртебе үшін күреспен ерекшеленеді.