Жаңалық қосты admin1, 15-09-2021, 14:28, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 1254

2021-2022 ОҚУ ЖЫЛЫНА АРНАЛҒАН ҚАШЫҚТАН ОҚУ БӨЛІМІНДЕГІ ОҚУ ҮРДІСІНІҢ

КЕСТЕСІ

КӨШІРУ

Жаңалық қосты admin1, 15-09-2021, 12:20, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 220

Құрметті ата-аналар!

Сақ болыңыз!

Өз-өзіне қол жұмсауға шешім қабылдаған адамдар өздерінің ниеттері туралы ешкімге айтпайды деген пікір дұрыс емес!!!

Баланың өзіне-өзі қол жұмсауға бейімділігінің бірнеше белгілері бар және олардың 1-2-сі пайда болған кезде ерекше назар аудару керек:

- сүйікті іс-әрекеттерге қызығушылықтың жоғалуы, белсенділіктің төмендеуі, апатия, ерік-жігердің болмауы;

- өз көзқарасын елемеу, жалғандық;

- жалғыздыққа деген ұмтылыстың пайда болуы, жақын адамдардан алыстауы;

- көңіл-күйдің кенеттен өзгеруі, сөздерге жеткіліксіз реакция, себепсіз көз жас, баяу және түсініксіз сөйлеу;

- үлгерімнің кенеттен төмендеуі және бытыраңқылық;

- мектептегі нашар мінез-құлық, сабаққа қатыспау, тәртіпті бұзу;

- тәуекелге және негізсіз және бөртпе әрекеттерге бейімділік;

- денсаулық проблемалары: тәбеттің жоғалуы, денсаулығының нашарлығы, ұйқысыздық, ұйқыдағы қорқыныш;

- заттармен немесе ақшамен немқұрайлы бөлісу, оларды тарату;

- істерді ретке келтіруге, қорытынд

- өзін-өзі айыптау немесе керісінше-басқаларға байланысты тану;ы жасауға, болғанның бәрі үшін кешірім сұрауға ұмтылу;

- әзілдер мен мысқыл сөздер немесе өлім тақырыбындағы философиялық ойлар.

Не істеу керек? Қалай көмектесуге болады?

Егер баланың суицидтік бейімділікке тырысуын байқасаңыз, онымен сөйлесіп әңгіме өрбітуге ұмтылыңыз.

Егер сіз естісеңіз

Міндетті түрде айтыңыз

Сөйлемеңіз

«Оқуды, сыныпты жек көремін...»

«Бізде не болып жатыр, неге өзіңді осылай сезінесің?»

«Мен сенің жасыңда болғанда... сен жалқаусың!»

«Бәрі үмітсіз болып көрінеді...»

«Кейде бәріміз өзімізді жайсыз сезінеміз. Бізде қандай проблемалар бар және олардың қайсысын бірінші кезекте шешу керек деп ойлайық»

«Сенен де жаман адамдар туралы жақсы ойла»

«Менсіз бәрі жақсы болар еді!»

«Сен біз үшін көп нәрсені білдіресің, мені сенің көңіл-күйің алаңдатады. Маған не болып жатқанын айт»

«Беталды сөйлеме. Басқа нәрсе туралы сөйлесейік»

«Сіз мені түсінбейсіз!»

«Өзіңді қалай сезінетіндігіңді айт. Мен мұны білгім келеді»

"Осы күндері жастарды кім түсіне алады?»

«Мен қорқынышты әрекет жасадым...»

«Отырайық және бұл туралы сөйлесейік»

"Не ексең, соны орасың!»

«Ал менің қолымнан келмесе?»

«Қолыңнан келмесе де, мен барлық мүмкіндікті жасағаныңды білемін»

"Егер қолыңнан келмесе, онда сен жеткілікті тырыспадың!»