Жаңалық қосты admin1, 13-12-2020, 22:54, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 356

Қазақ халқының тарихында көптеген ерліктер жасалды. Бұл ерліктерді туған жеріне, туған халқына деген шексіз махаббаты бар адамдар теңдік пен бостандық жолында өздерін құрбан етуге деген ұмтылысын сақтап қалды. Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күніне орай колледж кітапханашысы А.М. Рахметова ұйымдастырған "Желтоқсан оқиғаларының қаһармандары" атты ақпараттық сағатта осындай кейіпкерлер туралы сөз қозғалды.

Жаңалық қосты admin1, 13-12-2020, 15:00, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 356

Санат Жиі қойылатын сұрақтар

Мазасыздық пен мазасыздықты қалай босатуға болады?

Қазіргі сәтте көңіл бөлу үшін 5 сезім жаттығуын қолданыңыз:
• көретін 5 затты атаңыз
• естіген 4 нәрсені атаңыз
• түртіп отырған 3 затты атаңыз
• сіз иіскейтін 2 затты атаңыз
• өз дәмін қалай атаңыз

МЕНІ МАЗАЛАЙТЫН ОЙЛАР МАЗАЛАЙДЫ, МЕН ОЛАРДАН ЕШҚАНДАЙ ЖОЛМЕН АРЫЛА АЛМАЙМЫН

Сізді алаңдататын осы ойды «ұстап алыңыз». Өзіңізден сұраңыз:
Мен бұл ойға қаншалықты сенемін?
Идеяның дәлелі қандай?
Бұл ойдың жалған екендігіне дәлел бар ма?
Егер мен осы ойға сенсем, мұның салдары қандай болады?
Мен бұл жағдай туралы басқаша ойлана аламын ба?
Маған қандай ой мазасыздық пен қорқыныш сезімін азайтуға көмектеседі?
Қандай ой мені жақсартады?
Бұл жағдайда маған қандай ой пайдалы болар еді?

Есіңізде болсын, сіздің ойларыңыз ФАКТ ЕМЕС! Жағдайды жақсы түсіну үшін сізге дәлел қажет:

Бұл қорқынышты сценарий қаншалықты мүмкін?
Шындығында бәрі жақсы жақсаруы мүмкін бе, әлде тіпті жақсы ма?
Сіздің ойыңызша, ең жақсы сценарий қандай?
Бәрін қорытындылай келе, шын мәнінде не болуы мүмкін деп ойлайсыз?

ҰЙЫҚТАЙ АЛМАЙТЫН БОЛСАМ ШЕ?

1.Күнделікті киімге қатысты мәселелерді шешіңіз.
2. Ұйықтар алдында ақыл-ой жұмысымен айналыспаңыз.
Жұмысты бөлек қойыңыз, жеңіл әдебиеттерді оқыңыз.
3. Кешке гаджеттерді пайдалануды шектеңіз.
Гаджет экрандарынан суық жарық күндізгі гормондардың өндірісін ынталандырып, ұйқыға дайындалуға кедергі келтіреді. Егер сіз құрылғылардан бас тарта алмасаңыз, кем дегенде экранның жарықтығын төмендетіңіз.
4. Кешкі 6-7-ден кейін денені тамақпен шамадан тыс салмаңыз.
Дене ұйқы кезінде кешкі ас ішуге мәжбүр болады, бұл ешқандай жақсылыққа әкелмейді.
5. Бір уақытта төсекке барыңыз!
Бір уақытта ұйықтап кетуге дағдылану арқылы ұйқысыздық проблемасы жоғалады, өйткені ағза оған «жан-жаққа» кететін уақыт келгенін «біледі».
6.Жатын бөлмеңізді салқын ұстаңыз.
7. Ұйқысыздық туралы уайымдамаңыз!
 Ұйқының болмауы бізді энергиядан айырады, бірақ ол мүлде өлімге әкелмейді, организм соншалықты ұйқысыздықты шаршатады. «Мен бүгін ұйықтаймын немесе ұйықтамаймын» деген алаңдаушылық, сонымен қатар минут сайын сағатқа қарап: «Таңертең бір, бірақ ұйқы жоқ!» сіз қалаған кез келген адам жүйке шаршауына әкеледі.
8. Егер сіз қаламасаңыз, ұйықтауға тырыспаңыз.
 Ия, бұл түнгі сағат екіде болған кездегі сезім және сіз мүлде ұйықтамағандай сезінесіз немесе алғашқы 20 минутта ұйықтамаған болсаңыз, төсектен ұйықтап, тынығатын нәрсе жасаңыз.

ТЕРІС АҚПАРАТҚА ҚАЛАЙ «ТҮСІП КЕТПЕУГЕ» БОЛМАЙДЫ? ЖАҚСЫЛЫҚТЫ ҚАЛАЙ КӨРУГЕ БОЛАДЫ, ЕГЕР ЕШТЕҢЕ ҰНАМАСА?

Сіздің назарыңызды басқаруды үйрену өте маңызды! Бізді не қуантатынына назар аударыңыз. Бұрын біз әдеттегідей қабылдадық.

Бұл шеберлікті жаттықтыру үшін (ризашылықты сезіну және бақытты кішкене нәрселерде көру қабілеті) күнделікті "10 саусақ" жаттығуын немесе ризашылық күнделігін орындауға тырысыңыз. Оның мәні - күн сайын сізді бүгін қуантқан және өткен күнге ризашылық білдіретін 10 нәрсені еске түсіру, оларды саусақтарда санау. Сіз бір оқиғаны еске түсіріп, бір саусақты бүгесіз. Содан кейін екінші оқиға және екінші саусақ. Және де барлық 10.

Біз ризашылық сезінетін сәттерді еске түсіргенде, біз осы сәттерді қайта бастан өткергендей боламыз.

Дәл осы жаттығудың мәні-сіз бұрын байқамаған күннің ең маңызды емес оқиғаларын түсіну.