Жаңалық қосты admin1, 14-12-2023, 16:02, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 113

Отбасы-тәрбиенің алтын бесігі

Тәрбие – бұл жеке тұлғаны дамытудың мақсатты процесі. Бала тәрбиесіндегі ең маңызды және ерекше рөл тек отбасына тиесілі. Балаға арналған отбасы – бұл баланың туған жері және оның бүкіл өмірінде негізгі тіршілік ету ортасы. Отбасында баланың ең жақын адамдары ғана бар, олар оны түсінеді және оны сол күйінде қабылдайды. Сөздің кең мағынасында отбасы – бұл рухани және материалдық құндылықтармен ғана емес, сонымен бірге туыстық қатынастармен де байланысты адамдардың ерекше тобы. Отбасы адамда үй туралы ұғымды ол тұратын бөлме ретінде емес, баланы күтетін, жақсы көретін, түсінетін және қорғайтын сезім, сезім ретінде жасайды. Отбасында барлық жеке қасиеттер қалыптасуы мүмкін. Отбасы -ерлі-зайыптылар, ата-аналар мен балалар, балалар арасындағы қарым-қатынастың өте күрделі жүйесі.

Отбасылық тәрбие – бұл ересек отбасы мүшелерінің баласына және жалпы отбасы құрылымына жүйелі, мақсатты әсер ету. Отбасылық тәрбие -бұл өте күрделі жүйе. Отбасылық тәрбиеге тұқым қуалаушылық сияқты маңызды бөлік қана емес, сонымен қатар балалардың да, ата-аналардың да биологиялық (табиғи) денсаулығы, материалдық-экономикалық қамтамасыз етілуі, әлеуметтік жағдайы, өмір салты, отбасы мүшелерінің саны, тұрғылықты жері, сонымен қатар балаға деген оң көзқарас әсер етеді. Мұның бәрі бір-бірімен байланысты және әр жағдайда әр түрлі көрінеді.  Отбасылық тәрбие кез-келген басқа тәрбиеге қарағанда эмоционалды сипатқа ие, өйткені отбасылық тәрбиенің «нұсқаушысы» - бұл ата-аналардың балаларға деген сүйіспеншілігі, бұл балалардың ата-аналарына деген өзара сезімдерін тудырады.

Отбасылық тәрбиенің ең маңызды, өте маңызды және жалпы міндеті -балаларды бұрыннан бар әлеуметтік жағдайларда өмір сүруге дайындау. Отбасылық тәрбиенің неғұрлым тар міндеті – бұл балалардың отбасы жағдайында жеке тұлғаны қалыптастыру үшін қажет білім, дағдылар мен дағдыларды игеруі. Отбасылық тәрбиенің мақсаты, әрине, әр баланың өмір жолында кездесетін қиындықтар мен кедергілерді лайықты жеңуге көмектесетін жеке қасиеттерді қалыптастыру болып табылады. Балалардың бақыты отбасына да, балалардың ата – аналарына да байланысты. Бұл ата – аналар – бұл әр кішкентай адамның өміріндегі алғашқы тәрбиешілер, өйткені олардың балаларына ең күшті әсері бар, олар баласының барлық әдеттерін, мінез-құлқын біледі, тіпті баласының қолынан келетін жағымсыз жағдайды алдын-ала болжай алады және, тиісінше, оны уақытында болдырмауға уақыт алады.

«Бақытты» балалық шағында ата-аналық сүйіспеншілікті сезінбеген бала, әрине, өте өкінішті, бүкіл әлемге ашуланған, басқа адамдардың тәжірибесіне ескірген, құрдастарының ұжымында батыл, жанқияр, кейде тіпті тұйық, тәкаппар және тіпті тым ұялшақ болып өседі, бұл болашақта өте жағымсыз әсер етуі мүмкін. баланың өмірі. Шамадан тыс сүйіспеншілік, сүйіспеншілік, қамқорлық, қастерлеу және қастерлеу атмосферасында өскен бала кішкентай адам өзімшілдік, еркелету, бүліну, бейқамдық, екіжүзділік қасиеттерін ерте дамытады, бұл баланың ересек өмірінде де теріс әсер етуі мүмкін.

Егер отбасында үйлесімділік пен сезім болмаса, онда мұндай отбасыларда баланың дамуы күрделене түседі және отбасылық тәрбие жеке тұлғаны қалыптастырудың қолайсыз факторына айналады. Ата – аналардың бірінші және негізгі міндеті – баланың оны жақсы көретініне және оған қамқорлық жасайтынына сенімділік қалыптастыру. Ешқашан және ешқандай жағдайда баланың ата-аналық сүйіспеншілігіне күмән болмауы керек. Ата – аналардың барлық міндеттерінің ішіндегі ең табиғи және қажеттілігі-балаға кез – келген жаста сүйіспеншілікпен, түсіністікпен, қамқорлықпен, сүйіспеншілікпен және ұқыптылықпен қарау, өйткені бұл өсіп келе жатқан адамның кез-келген жасында ешқашан зиян тигізбейді. Отбасы жеке тұлғаның қалыптасу процестері мен нәтижелеріне айтарлықтай әсер етеді және дұрыс тәрбиелік әсерді бірінші кезекте отбасына беру керек.

Отбасындағы балаларды тәрбиелеу әдістері – бұл ата-аналардың балаларының санасы мен мінез-құлқына мақсатты педагогикалық әсері жүзеге асырылатын жолдар. Отбасылық тәрбие әдістері ата – аналардың жеке басының жарқын ізін қалдырады және олардан ажырамас шығар. Қанша ата – ана-бала тәрбиесінің көптеген әдістері бар.

Отбасылық тәрбиенің негізгі және маңызды әдістері:

1.       сендіру (түсіндіру, ұсыныс, кеңес);
  2.       жеке мысал (ата-ана, аға буын);
  3.        ынталандыру (мадақтау, сыйлықтар, балаларға қызықты перспектива);
  4.       жаза (кез-келген ләззаттан айыру, достықтан бас тарту).

Отбасылық тәрбиенің мақсаты – баланың өмірінде, оның бүкіл өмірінде кездесетін қиындықтар мен кедергілерді лайықты түрде жеңуге көмектесетін баланың жеке қасиеттерін қалыптастыру. Интеллект пен шығармашылық қабілеттердің дамуы, еңбек қызметінің алғашқы тәжірибесі, адамгершілік және эстетикалық қалыптасуы, эмоционалды мәдениеті, сонымен қатар балалардың физикалық денсаулығы, олардың бақыты үлкен әсер етеді – мұның бәрі, әрине, бала тәрбиеленетін отбасына, ата-аналарға байланысты және мұның бәрі отбасылық тәрбиенің міндеттерін құрайды. Ата – ана тәрбиесінің әдістерін таңдау – ата-аналардың басымдығы. Әдістер неғұрлым дұрыс болса, бала соғұрлым жақсы болады, соғұрлым ол үлкен нәтижелерге қол жеткізеді.

Осылайша, жеке тұлғаны дамыту процесінде отбасылық тәрбие басты рөл атқарады.

Жаңалық қосты admin1, 14-12-2023, 09:41, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 1

Машина жасау колледжінің студенті Уахитов Ерлан 2007-2009 жылы туған ұлдар мен қыздар арасында өткен Әлем кубогының чемпионы Әбиев Жасұлан Амантайұлын еске алуға арналған республикалық сайыста (55 кг) екінші орын алды! Құттықтаймыз

Второе место в Республиканском турнире