Жаңалық қосты admin1, 30-11-2023, 00:00, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 37

ЖАДЫНАМА

«ЖОҚ» ДЕП АЙТУДЫ ҮЙРЕТУДІҢ 6 МАҢЫЗДЫ СЕБЕБІ

«Жоқ» деп айта алмау көбінесе нақты психологиялық проблемаға айналады. Біз адамдар ренжиді деп қорқамыз, бірақ біз өзімізді ұмытып кетеміз. «ЖОҚ» деп айту қажет, егер сені сұрайды нәрсе істеу, содан саған мүлдем жасауға келмейді. «Жоқ» - бұл да жауап.

Жасөспірім іше немесе темекі шегуді бастайды, өйткені ол достарынан бас тарта алмайды, ақшаны қарызға береді, өйткені ол ренжуден қорқады, қажетсіз жұмысты қабылдайды және уақытты біз қалағандай өткізбейді.

Көптеген үлкендер де «ЖОҚ» деп айтуға үйренді. Бірақ жасөспірім үшін дұрыс уақытта қатты бас тартуға жауап бере алмау әлдеқайда қауіпті. Балаларды жоққа шығаруға үйретіңіз!

Міне, балаңызға үйрету керек 6 бас тарту стратегиясы.

1.                   Белгілі бір жағдайларда «жоқ» деп айту жақсы және дұрыс деп айтыңыз. Әрине, бөлмені тазалау немесе тістерін тазалау туралы сұрағанда, анамен қарсыласу әрдайым қажет емес, бірақ бас тарту өте орынды болатын жағдайлар бар. Мысалы, тамақ таңдағанда немесе затты бөлісуді сұрағанда.
  2.                   Адамның өз денесіне толық және абсолютті құқығы туралы айтыңыз. Денеге байланысты кез-келген жағдайда (жанасу, ойнау, дәрігерлерге бару, тіпті ата-аналармен және туыстарымен қарым-қатынас) баланың «жоқ» деп айтуға құқығы бар. Кез-келген адам және кез-келген уақытта: полиция қызметкері, директор, әже және Конго Президенті. Мұқият ересек адам, егер ол мазасыздықтың шамадан тыс екенін түсінсе де, «мұның бәрі нонсенс» деп айтпайды. Керісінше, ол не болып жатқанын миллион есе түсіндіріп, ерікті келісімді күтеді. Әрине, бұл денсаулыққа қауіп төндіретін қиын жағдайлар емес.

3. «Жоқ» - бұл сөз немесе дыбыстар жиынтығы ғана емес. Бұл-принцип, ұстаным, құқық. Оны сыбырлап айтатын, қызарған жас ханымның белгісіз «жоқ» деген сөзі бас тарту ретінде қабылданбауы мүмкін. Сөз дене тілімен де расталуы керек. Интонация ғана емес, сонымен қатар көзқарас (көзге тікелей және жақсырақ қарау), поза (сенімді түрде тұру) маңызды, мүмкін, қолыңызды жауып немесе, керісінше, оларды әңгімелесушінің иығына қою керек.

4. Ересектер талап етсе де, бала бас тартудан қорықпауы керек. Жиі бірнеше рет «жоқ» деп айтуға тура келеді. Көптеген ата-аналар «Егер сіз мұны қаламағаныңызды түсінсеңіз, неге бас тартпадыңыз?» олар: «Мен айттым, бірақ олар бәрібір сұрады!». Сіз естігенше бас тартуыңыз керек және өзінше күтпей-ақ, әзірге бас тарту қабылданатын болады.

Кейде балалар біреудің өтінішінен бас тарту адамның өзін, достығын және жақсы қарым-қатынасын қабылдамау деп ойлайды. Олай емес

Достық пен ынтымақтастық-бұл барлық тілектерді орындауға келісім ғана емес. Бұл үнемі ымыраға келу. Өз пікірін және тілегін еркін білдіру құқығы — үйлесімді және салауатты қарым-қатынастың белгісі.

5. Бас тарту тек сенімді ғана емес, сонымен қатар дұрыс болуы керек. Сыпайы болу және оның себептерін айту өте маңызды: «сабақтан кейін қалу сабақты осы аптада үшінші рет жуу керек пе? Мен шын жүректен өкінемін, бірақ үйге үшеуден кейін келуім керек, анам үшін бұл өте маңызды». Заттарды өз аттарымен атай білу: «жоқ, мүмкін мен жаңаны әзілдемеймін, бірақ ол өте қызық болып көрінсе де, сіздің ұсынысыңыз қорқытады» немесе «әрине, біз бұл ақшаны мұғалімнің үстелінен алатынымызды ешкім байқамайды, бірақ бұл ұрлық және менің ұстанымдарыма қарсы».

6. Бас тарту мүмкіндігі-бұл ең алдымен жеке қауіпсіздікті арттыру. «Жоқ» - қорқақтық емес. Кейде «жоқ» деп айту үшін бәрімен бірге жүруден гөрі батылдық қажет. Әсіресе, егер сіз ұжымға немесе билікке қарсы болсаңыз. «Жоқ» - егер сіз бас тартсаңыз және басыңызбен ойласаңыз, ақымақтық емес. «Жоқ» - бағынбау емес, әркімнің таңдау құқығы бар. «Жоқ» - заңға қайшы емес: ҚР Конституциясында біздің құқықтарымыз бен бостандықтарымыз, соның ішінде өз пікірімізге Бостандық жазылған. Ең бастысы, «жоқ» - бұл бүкіл әлемге қарсы жалғыз қалу перспективасы емес, өйткені оның артында әрқашан анасы, әкесі, әжесі, атасы, баланы жақсы көретін, қабылдайтын және оның таңдауына қарамастан қолдайтын адам болады.