Жаңалық қосты admin1, 10-06-2021, 15:00, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 296

УАҚЫТТЫ ҚАЛАЙ ЖОСПАРЛАУ КЕРЕК?

Уақытты дұрыс басқара алмайтындар үшін өте пайдалы! Эйзенхауэр бойынша уақытты тиімді жоспарлаудамыз.

Уақыт-екі ұғым. Бір жағынан, біз оны молшылықта ұстаймыз және оның қоры әлі де көп. Екінші жағынан, біз өткізген әрбір секунд өтті және қайтарымсыз өтті. Ал басты мәселе - біз оны қалай жұмсадық.

Не істегіңіз келетінін және шынымен не істеп жатқаныңызды талдау уақытты қаншалықты тиімді пайдаланғаныңызды бағалауға көмектеседі.

Уақытты басқару жүйелерінің көпшілігі нақты міндеттер мен мақсаттарға аз көңіл бөле отырып, уақытты ұтымды бөлуге назар аударады. Бірақ бәрі бірдей емес. Мысалы, Эйзенхауэр матрицасы проблемаларды анықтауға және анықтауға көмектеседі, оларды маңыздылық деңгейіне бөледі:

1 шаршы - "Маңызды және шұғыл" – бұл тез аяқтау қажет болған кездегі шұғыл істер - аяқталмаған шұғыл істер - "қалдықтар". Сондай - ақ, бұл дереу орындалмауы бізді жағымсыз салдарға әкеп соқтыратын істер болуы мүмкін; денсаулығымызға қатысты барлық нәрсе - немесе шұғыл түрде дүкенге бару керек-тамақ сатып алу немесе уақытында тамақтану үшін пісіру; орындалмауы бізді бұрын қойылған мақсаттан алыстататын істер. Бұл дағдарыстық жағдайлар, біз 3 және 4-шаршыда болған кезде жинақталғанның бәрі. Қалай болғанда да, бұл біз үшін стресс, сондықтан бұл алаңда ұзақ тұруға болмайды.. Ең дұрысы, бұл шаршы бос болуы керек.

Ең жақсысы, біз 2 - шаршыға қатысты істерге көп уақыт бөлеміз - "Маңызды, бірақ шұғыл емес": бұл өзіңіз үшін жұмыс, жоспарлау (+ ұзақ мерзімді жоспарлау), жақын адамдарыңызбен қарым-қатынас, спорт залына бару, жаңа жоба бойынша жұмыс. Мұның бәрі пайдалы және болашақта айтарлықтай нәтиже береді, бірақ мұнда асығыс қажет емес.

Бұл сіз үшін өте маңызды және біз оларды аяқтауға әлі де жеткілікті уақыт бар тапсырмалар бойынша тыныш, мақсатты жұмыс. Уақытты шұғыл емес маңызды міндеттерге жұмсау маңызды, содан кейін ғана шұғыл және маңызды емес істерді қабылдаңыз.

3 шаршы "Шұғыл, бірақ маңызды емес"– мысалы, шұғыл, алдын-ала жоспарланбаған кездесу немесе уақытты қажет ететін телефон қоңырауы. Сондай-ақ, бұл мақсаттарға қол жеткізумен байланысты емес әртүрлі алаңдаушылықтарды қамтиды. Маловажные істі орындау қажет болады және тез. 3-ші алаңнан шұғыл істерді 1-ші алаңнан маңызды істермен шатастырмау өте маңызды.

4 шаршы "Шұғыл емес және маңызды емес" - "уақытты сіңірушілер" – бұл кейбір хаттар мен бос телефон сөйлесулері, күнделікті жұмыс, қызықты емес нәрсе, компьютерлік ойындар, әлеуметтік желілер, теледидар қарау. Теріс пайдалану уақыт пен күш жұмсайды, тиісті қайтарым әкелмейді.

Мұны анықтай отырып, уақытты басқаруды жақсартуға болады:

• Тек бір рет жасаңыз. Біз миымызды жасалмаған, жасалуы мүмкін немесе біз қалаған немесе жасауымыз керек тапсырмалармен толтыруға бейімбіз. Мұны ойдан алып тастаңыз. Бұр уақытты босқа кетірушілерді е істеңіз, болмаса оны ұмытыңыз.

• Ақылмен шешіңіз. Сіздің барлық бастамаларыңыз сансыз рет біреу сізден бұрын жасай бастады. Интернеттің арқасында ақпарат бұрынғыдан да қол жетімді болды – неге сынақтар мен қателіктерге бару керек? Дөңгелекті ойлап табудың қажеті жоқ, ақылға қонымды жолдарды іздеңіз.

• Автоматтандыру. Біздің өмірімізді айтарлықтай жеңілдететін көптеген компьютерлік бағдарламалар бар. Бірақ олармен бірге біздің күнделікті өміріміз үшін көптеген автоматтандыру бағдарламалары, алгоритмдер, жоспарлаушылар және матрицалар жасалды.

• Үшінші тараптарды тартыңыз. Барлық жүктемені көтермеңіз. "Егер сіз бәрін жақсы жасағыңыз келсе, бәрін өзіңіз жасаңыз" деген кімде-кім бос уақыттың тұңғиығына ие болса керек. Сізге көмектесе алатын және қалайтын адамдар бар, сондықтан неге олардың көмегіне жүгінбейсіз?

• Уақыт өнімділігі: Өнімділік тиімділіктен туындайды. Ең бастысы-сізге не қажет екенін түсіну. Сіз қол жеткізгіңіз келетін нәрсені шешіп, оны оңай және тез жоспарлай аласыз.