Педагог Халықаралық темекі шегуден бас тарту күні.
Жаңалық қосты admin1, 21-11-2021, 09:00, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 262

ТЕМЕКІНІ ТАСТАУ СХЕМАСЫ

1. Алдымен қашан, қандай жағдайда және қанша темекі шегетіндігіңізді біліңіз. Тек жазбаларды жүргізіңіз. Шамамен бір ай ішінде сурет айқын болады. Осы жұмысты орындағаннан кейін сіз жау лагерінде барлау жүргізіп, сұраққа жауап бересіз: қандай жағдайлар, жағдайлар темекі шегуге серпін береді, қандай суреттер темекі шегудің басталуына ықпал етеді? Бұл сұраққа дұрыс жауап беру үшін сыртқы ғана емес, сонымен қатар ішкі жағдайларды да байқау керек, атап айтқанда, темекі шегуге деген импульс қандай тәжірибе мен тілектермен байланысты екенін білу керек. Егер біз психиканың әдеттері мен механизмдері туралы не жазылғанын есімізге түсірсек, онда бұл тапсырма сіздің ынталандыруды-темекі шегуді ынталандыратын суреттерді іздеуге бағытталғанын түсінеміз.

2. Өзіңізді темекі шегуге үйреткен жағдайларды саналы түрде қайталаңыз. Сіз қандай рахат алдыңыз? Ересек болғаныңызды мақтан тұттыңыз ба? Мүмкін сізді өз компанияңызға темекі шегушілер қабылдаған шығар? Сізді темекі шегетін досыңыз мақтады ("енді сіз нағыз адам болдыңыз!»)?

Бұл ақпарат темекі шегуге деген өз қажеттілігін өзін-өзі тану тұрғысынан пайдалы, өйткені темекі шегуден қанағаттану темекі шегумен танысу процесінде өзекті болған қажеттіліктерді қанағаттандырумен байланысты. Мысалы, жасөспірім кезінде өзін "ересек" деп мақтан тұтатын ер адам, темекі шегуден бас тартқан және қатты күйде болған кезде, абырой мен өзін-өзі бағалау проблемаларына өте сезімтал болып шықты.

3. Сіз темекі шегуден алған қанағаттанушылықты нақты елестетіп көріңіз. Бұл қандай болатынын ойлаңыз: қарым-қатынастан ләззат алу; темекіні басқарудан; түтіннің иісін сезінуден; темекіні ұнатудан; басқаларға әсер етуден; түпнұсқа және сирек кездесетін темекіні жарқырату мүмкіндігі және т. б.?

Бұл ақпарат темекі шегудің басталуы туралы естеліктеріңізді толықтырады және болашақта пайдалы болады.

4. Сіздің қажеттіліктеріңізге сандық сипаттама беріңіз. Мұны істеу үшін аптаның күндері мен мереке күндері темекі шегетіндердің кестесін құруға болады; күн ішінде темекі шегетіндердің санын анықтауға болады, мысалы, әр екі сағат сайын. Бұл жұмысты орындау үшін арнайы ерік-жігер қажет емес. Әрбір құрауы мүмкін мұндай картаны сипаттау өзінің жау.

Сізге темекі шегудің кестесімен қатар, сіздің өміріңіздегі оқиғаларды жазатын график жасауға ешқандай кедергі болмайды. Сонда сіз өзіңіздің тартымдылығыңыздың динамикасындағы екі қатарды және оның өмірдің басқа жақтарымен байланысын оңай салыстыра аласыз. Егер сіз шынымен жетілдіргіңіз келсе, мұны жасау қиын емес. Ең бастысы-тәуелділіктің негізгі ерекшеліктерін түсіну.

Өзіңізді анықтауға болатын темекі шекпейтін тұлғаның бейнесін жасаңыз. Сіз құрметтейтін достарыңыздың қайсысы темекі шекпейді? Ол туралы жиі ойлануға тырысыңыз, бұл темекі шегуге теріс көзқарасты қалыптастыруды жеңілдетеді. Егер бұл адам темекі шегіп, тастап кетсе жақсы болар еді.

5. Темекі шегу процесіне теріс көзқарас қалыптастырыңыз. Мұны істеу үшін темекі шегушілердің әңгімелерін тыңдамауға тырысыңыз және олардың қарым-қатынас процесінде өзін қалай ұстайтынын бақылаңыз.

Оған қалай жауап беретініңізді бақылау үшін шамамен бір күн темекі шекпеуге тырысыңыз. Басталған жөтелдің нәтижесінде сіз әр соққымен алып жүретін күлдің өкпесінен бөліну қалай басталатынына назар аударыңыз. Өкпеңізді қанша шайыр мен күйе сіңіруге мәжбүр екенін елестетіп көріңіз, олар жалпы алғанда оттегін сіңіруге, көмірқышқыл газын шығаруға және денені және жүйке жүйесін "зарядтайтын" иондалған ауа бөлшектерінің энергиясын сіңіруге арналған. Диктофонға тыныс алуыңыздың дыбыстарын жазыңыз, сіз оның дауысы мен дыбысын естисіз. Мұның бәрін сіз темекі шегудің теріс параметрін жасау үшін жасайсыз.