Жаңалық қосты admin1, 11-10-2018, 14:09, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 789

Қыза емдеу.

Қыз еті - өткір, жұқпалы вирустық инфекция, ол ауадағы тамшылармен тасымалданады және асқынулардың дамуына қауіпті, бұл өлімге әкелуі мүмкін. Дерек көзі - ауруды, жөтелуді, сөйлеуді, басқаларды жұқтырған науқас адам. Жасалмаған балалар, жүкті әйелдер инфекцияның ең жоғары қаупіне ұшырайды. Иммунитеті жоқ адам, яғни қызылшамен аурмаған және  егілгенжоқ - қызылшамен жұқтырылуы мүмкін. Вакцинация сенімді иммунитетті қамтамасыз етеді:Инфекциямен күресудің ең қолжетімді және тиімді әдісі вакцинация болып табылады. Қызпақ вакциналары 20 жылдан астам уақытқа созылатын сенімді иммунитетті қалыптастырады. Вакцинация эпидемиялық жағдайдың нашарлауы кезінде орындалған болса да, қызылшаның дамуына жол бермейді. Аурудың белгілері:Адам ағзасында бір рет вирус назофаринсқа қонады, көзге зақым келтіреді, конъюнктивитке себеп болады, сосын лимфа түйініне еніп, қан бүкіл денеге таралады. Ауру дереу басталады, қызылша алғашқы күндерінде тымауға ұқсайды: әлсіздік, бас ауруы, ащы мұрын, «қабынған» жөтел, дыбыс естіледі. Температураның 39-40 градусқа дейін күрт көтерілуі байқалады, ауыз қуысының шырышты қабығында ерекше ату пайда болады - кебекке ұқсайтын ақшыл дақтар.

3-5 күннен кейін денеде бөртпе ал таңдайда кішкентай қызыл дақтар пайда болады. Бөртпе жоғарыдан төменге қарай таралады: алдымен бет пен мойынға, сосын торсыққа және қолдарға шығады, содан кейін аяқтарына түседі. Бөртпе кезеңі тымаумен, жөтелмен, көздің жасымен, фотофобиямен қатар жүреді. Тері бөртпесі жоғалғаннан кейін, пигментация және пилинг байқалады.

Қызаруды күдіктенсенңіз дереу дәрігерге барыңыз! Бұл ерте диагноз қою және емдеуді бастау үшін ғана емес, сонымен қатар эпидемияға қарсы шараларды жүргізу үшін де маңызды.

«Егер ауырса» әрекеттер алгоритмі: - шұғыл медициналық көмекке жүгіну;- емханаға өз-өзім бармай, дәрігерді күтіңіз;- дәрігер келгенге дейін басқа адамдармен байланысты азайту керек;- жөтеліп, ұсақтау кезінде ауызды және мұрынды жабыңыз,қолмен немесе орамалмен, қолыңызды сабынмен және сумен жиі жуыңыз;- қорғаныс жабдығымен пайдалану (маска немесе дәке бинт);-өзін-өзі емдеуге болмайды.