Жаңалық қосты admin1, 30-04-2017, 16:52, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 1157

Екпе егу – бұл өзгешеліктің алдын алу әдісі, мұнда адам төзімділікке ие болады немесе жұқпалы ауруларға бейімделушілікті жоғалтады. Бұған көп жағдайда екпені егу арқылы қол жеткізеді. Екпені егу нақты жұқпалы ауру кезінде иммунды жүйе жауабын ынталандырады. Осының нәтижесінде төзімділік қауіп төндірушіні есте сақтайды және ағзаға қайта түскен жағдайда белсенді қарсыласуға түседі. Сонымен екпе – кейбір аурулармен қарым-қатынасқа түсетін жасанды төзімділікті құру әдісі. Мұндай әсерге қол жеткізу үшін ағзаға ауру шақыратын, микроағзалардың бір бөлігі болып табылатын зиянсыз антигендерді енгізеді. Күлге, көк жөтелге, сіреспеге қарсы АКДС екпесі – бұл өмірге қауіп төндірушілердің алдын алатын ең бірінші шарасы болып табылады. Сонымен қатар екпе полиомиелит пен қызылша ауруларының алдын алуға көмектеседі. Қыздарда төзімділік болмаған жағдайда жүктіліктің бірінші триместрінде баланың іштен кемтар болып туылуы жүз пайызға жетеді. Ұлдарға эпидемиялық паротиттен екпе егу олардың белсіздік ауруына шалдығуына жол бермейді. Екпе егу миллиондаған өмірді құтқарады және денсаулық сақтау аясында кеңінен қолдауға ие болған бірден-бір әсер етуші әрі тиімді шара болып табылады.