Жаңалық қосты admin1, 4-11-2022, 09:01, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 123

Темекіні қалай және мүлдем тастауға болады

1.       Дайындық кезеңі:

Сізге қажет:

* Темекі шегуден бас тарту себебін анықтаңыз.

* Темекі шегуден бас тарту қажеттілігіне сенімді болыңыз.

* Мүмкіндігінше сізге көмек және қолдау көрсететін достарыңызбен, әріптестеріңізбен және тұлғалармен қарым-қатынас орнатыңыз.

Мен қашан тоқтаймын?

* Дұрыс сәтті таңдау маңызды (демалыстың басында немесе соңында, демалыс күндері және т.б.), нақты күнді анықтау.

• Егер темекі шегуді бірден тоқтату өте қиын болып көрінсе, темекі шегуді біртіндеп азайту бағдарламасын дайындаңыз, өзіңізге келесі ережелерді орнатыңыз және оларға жабысыңыз:

* Тұрғын және одан да көп жатын үй-жайларда темекі шегуге болмайды, тек үй-жайдан тыс жерде (көшеде) темекі шегуге болмайды.

* Жұмыс орнында темекі шегуге, тек осы үшін бөлінген орындарда темекі шегуге болмайды.

* Күніне бірінші рет темекі шегуді кешегіден 10 минут кешірек қойыңыз. Мұны ұйқыдан кейінгі алғашқы 3 сағат ішінде темекі шегуге дейін жалғастырыңыз (өзіңізге айтыңыз: мен 10 минут темекі шегуді күте аламын). Осыдан кейін темекіні тастау оңайырақ болады.

1.       Негізгі кезең:

• Есіңізде болсын, бір келеді, мұны жасауға болады, бұл, мен істемедім бұл!

• Ол оқиға ешқашан қайтадан қайтып келіп темекі тарту.

* Темекі өнімдері мен темекі бұйымдарынан арылыңыз.

* Темекі шекпеу туралы шешіміңіз туралы басқаларға хабарлаңыз.

* Сіз қабылдаған шешімге қанағаттаныңыз, бұл қиын міндет, бірақ сіз оны шешесіз!

* Егер сіз сияқты әрекет етсе, басқаларды жігерлендіріңіз, бірақ оларды сіздің үлгісіңізді ұстануға мәжбүрлемеңіз.

* Басында сіз белгілі бір қиындықтарға тап болуыңыз мүмкін, бірақ олар көп ұзамай жоғалып кетеді және сіз өзіңіздің күш-жігеріңіздің артықшылықтарын сезінесіз.

1.       Есіңізде болсын:

Темекі шегуді қалаған кезде терең тыныс алыңыз, демалыңыз, бір стақан су немесе шөптен шай ішіңіз (тасшөп, шалфей, жусан), жеміс шырыны, бірнеше жеміс (алма) немесе сәбіз жеп, кәмпит қолданыңыз, тұрып, аздап серуендеңіз.

Алғашқы темекінің ыңғайсыздығын еске түсіріңіз.

Біраз уақытқа темекі шегушілермен сөйлесуден аулақ болыңыз.

Егер біреу сізге темекі шегуді ұсынса, "жоқ" деп айтыңыз және өз күшіңізді сезініңіз. Денсаулықты нығайту үшін темекі шегуден үнемделген ақшаны пайдаланыңыз.

Темекі шегудің жалған ләззатынан жоғары болыңыз және оны жаттығу, ашық ауада серуендеу және т. б. сияқты пайдалы нәрселермен алмастырыңыз.

Темекі шегуге қарсы күресте қол жеткізген жетістіктеріңізге қуаныңыз.